środa, 29 lipca 2015

http://energiadirect.pl/poradniki/5-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec-o-smart-meteringu

Coraz więcej krajów na całym świecie jest na dobrej drodze do wdrożenia inteligentnych urządzeń pomiarowych. Podłączanie gospodarstwa domowego czy zakładu produkcyjny lub innego użytkownika końcowego do sieci inteligentnych to jedynie wymiana licznika na licznik inteligentny (i ewentualnie dodatkowych urządzeń, które muszą być zasilane), ale tym nie będziemy się zajmować. Skupimy się na wyjaśnieniu pojęcia smart meteringu.

Zużycie energii w związku ze zmianą infrastruktury pomiarowej czyli zamontowania nowego licznika ma być różne w zależności od różnych technologii inteligentnych liczników i dodatkowych niezbędnych elementów sieci energetycznej. Skorzystać ma na tym głównie odbiorca, który nie będzie rozliczany jak dotąd na podstawie prognoz z rocznym wyrównaniem a fakturowany za tę ilość prądu, którą faktycznie pobrał. 

Większość użytkowników końcowych ma małe lub w ogóle nie ma pojęcia odnośnie własnego zużycia energii, toteż trudno się dziwić, że mają ograniczone instrumenty oceny i optymalizacji procesów zmniejszenia zużycia. 

Technologie informatyczne (IT) sprawiają, że smart grid możliwe, staje się także głównym motorem efektywności energetycznej. Smart gird stał się wyznacznikiem do budowy inteligentnych sieci, kluczowy pierwszy krok to dodanie inteligencji do sieci energetycznych poprzez montaż inteligentnego licznika. 

W czym tkwi sekret smart meteringu, faktycznie jest ona taki smart, doczekaliśmy się takiej technologii, która poinformuje nas o awarii, konieczności wymiany korków czy żarówek bo te obecnie używane pobierają za dużo kWh? Jest w tym nieco prawdy, jednak sekret tkwi w czym innym. Główną zaletą zaawansowanej infrastruktury pomiarowej (AMI) jest jej dwukierunkowa komunikacja pomiędzy licznikiem i dystrybutorem (OSD). Komunikacja obejmuje zarządzanie danymi takimi jak ogólne zużycie, wzrost zużycia w danych godzinach czy ustalenie i informowanie o awariach. 

Media tradycyjnie mają przestarzały system, który nie jest w stanie wspierać technologii komunikacyjnych, takich jak szerokopasmowe linie zasilania (BPL) czy innych technologii. Zaawansowane systemy pomiarowe umożliwiają bezpośrednie fakturowanie klientów infrastruktury za pośrednictwem tego działania tej dwukierunkowej komunikacji. 

Zmniejszenie kosztów zużycia energii ma być wartością dodaną dla odbiorcy, czułe systemy pomiarowe wychwycą nawet niewielkie zużycie jak i spadki. Teraz decyzja o zmianie oświetlenia czy wymianie urządzeń będzie bardziej odczuwalna. 

Dystrybutorzy oczywiście także mają cel w instalowaniu inteligentnych liczników, nie idzie tu o dobro odbiorców ale o spełnianie norm unijnych. Termin dla dostawców energii elektrycznej (OSD) zbliża się nieubłaganie, do 2020 roku 80% liczników magnetycznych ma zostać wymienionych na liczniki smart gird. Nadmierne pobieranie energii z sieci, które nie będzie nigdzie zafakturowane utwierdzi dystrybutora w tym, że gdzieś na Danej linii albo pojawiło się przebicie albo ktoś pozwala sobie na kradzież energii.

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.