czwartek, 27 sierpnia 2015

Temperatury w tym roku dały o sobie znać, a metrolodzy straszą, że to jeszcze nie koniec. Nie tylko ludzie mieli dość, wysoka temperatura dała wie we znaki nie różnym sektorom, a to co odbiło się szerokim echem to, to że Polska została bez prądu. Można więc powiedzieć, że rekord został osiągnięty dla nadprzewodników - materiałów nadzwyczajnych, które przewodzą prąd elektryczny bez rozpraszania energii. Nowoczesne przewodniki będą ważnym krokiem w wieloletnim dążeniu do osiągnięcia temperatury pokojowej nadprzewodnika.

Jak dotąd, nadprzewodnictwo działa tylko w bardzo niskich temperatur. Nadprzewodniki są materiałami, które przewodzą prąd elektryczny o zerowej rezystancji poniżej pewnej temperatury. Nadprzewodnictwo opiera się na tym, że elektrony nie odpychania się nawzajem, jak w zwykłych materiałach, lecz tworząc delikatne pary, znane jako pary Coopera, prze, które mogą przepływać impulsy elektryczne. Elektrony w tych parach są utrzymywane razem przez fotony, lub drgania atomów nadprzewodnika. 

Przez ponad trzy dekady, naukowcy starają się opracować nadprzewodniki, które nie wymagają uciążliwego, pochłaniania energii chłodzenia. Obecnie temperatura otoczenia powyżej 20 stopni Celsjusza jest niebezpieczna dla linii wysokiego napięcia. Pod wpływem impulsu linie energetyczne osiągają temperaturę nawet 70 stopni, gdy wzrasta temperatura otoczenia, nie ma co ich ochładzać. 

Ważniejsze jest jednak by ustabilizować elektrownie, podczas upałów nie dał się schłodzić reaktorów, gdyż poziom rzek obniżył się tak drastycznie, iż brakowało wody.

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.