czwartek, 25 lutego 2016

GPP Business Park jest nowoczesnym kompleksem energooszczędnych budynków biurowych klasy A, dedykowanych w szczególności dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.


Katowicki Goeppert-Mayer, Stern oraz Alder

GPP tworzą trzy budynki biurowe o łącznej powierzchni ponad 23 000 m2. Dlaczego warto zwrócić uwagę na budynki GPP, gdyż zastosowano w nich najnowocześniejsze rozwiązania i technologie mają one za zadani poprawić komfort pracy w budynku, a także przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych, takich jak pobór wody i energii elektrycznej, a także gazu ziemnego.

Technologie wspierające oszczędzanie energii elektrycznej

System tri-generacji czyli proces, w którym energia elektryczna jest produkowana z gazu ziemnego. Brzmi dziwnie ale, to możliwe, gdy ciepło wykorzystywane jest do przygotowania wody użytkowej oraz ogrzewania powietrza zewnętrznego w układzie wentylacji. Budynek jest, więc mini fabryką, sam potrafi produkować prąd, ciepło oraz chłodu na miejscu. W ten sposób można ograniczyć straty przesyłu przez co zwiększa się efektywność wykorzystania paliwa pierwotnego, w tym wypadku gazu.

BMS  to autorski system zarządzania budynkiem, który analizuje zachowania poszczególnych elementów systemu. Ma on głównie wpływać na energooszczędność oraz komfort użytkowników.

Czujniki temperatury, dwutlenku węgla i wilgoci. Jest to niezbędny element jeśli chcemy utrzymać odpowiedni zakres jakości powietrza i optymalnie je rozprowadzić.  

Belkowy system klimatyzacji – układ belek reguluje przepływ VAV dla utrzymania właściwych krotności wymiany powietrza oraz parametrów komfortu. Przez co zwiększa się współczynnik wymiany powietrza w budynku. Normy wskazują, że wynosi on do 35 m3 na osobę na godzinę.

Sterowane żaluzje, jaki i zintegrowany z systemem kontroli natężenia oświetlenia. Ma on sterować oświetleniem i pracą żaluzji. Dodatkowo system okienno-fasadowy charakteryzuje się wysoką izolacyjnością termiczną. Światła włączają się po przeanalizowaniu natężenia światła zewnętrznego i wewnętrznego, ważny jest też kierunek padania promieni słonecznych. Jeśli nie jest to konieczne instalacja nie włączy oświetlenia, co da maksymalne wykorzystanie światła naturalnego i pomaga oszczędzać energię elektryczną.  

Windy także są podłączone do szybkich i energooszczędnych mechanizmów odzysku energii elektrycznej.  

W budynku GPP woda opadowa podlega odzysku i wtórnemu użyciu.  

Niższe, o nawet 50% koszty eksploatacyjne w porównaniu z innymi budynkami. Jak podają autorzy budynku średniomiesięczne łączne koszty mediów, tj. wody, prądu, ciepła, chłodu i wentylacji, w budynkach biurowych GPP kształtują się poniżej 3,50 zł/m2. 

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.