poniedziałek, 27 czerwca 2016

Jeśli nie jesteś entuzjastą sportów wyczynowych, lubisz poruszać się w grupie, a przede wszystkim szukasz spurtu, który da ci ładne pośladki i smukłe nogi oraz dotleniony organizm to wybierz rolki. To najlepszy sport dla ciebie. Jeżdżenie rekreacyjne można opanować w kilka tygodni. Wymaga trochę umiejętności technicznych, ale wszystko przyjdzie z czasem, po rolkach dobre zdrowie i samopoczucie pozostają na długo. Nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych. Przeciwwskazaniem są jedynie problemy z błędnikiem (zaburzenia równowagi), zawroty głowy i osteoporoza. To jeden z tych sportów, w których sprawdza się powiedzenie - Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz. Skąd są rolki?


Historia rolek sięga XVIII, pierwsze buty na kółkach powstały w Holandii, miały być alternatywą dla łyżew, na których jeżdżono zimą. Za czasem rolki trafiły do następnych krajów, w Niemczech wykorzystane były do baletu. We Włoszech na rolkach obsługiwano w barach. Do Polski trafiły około XIX wielu. 

Jak nauczyć się jeździć?


Ci co aktywnie poruszają się na rolkach mówią: Nogi mam z samych mięśni, a pośladki z kamienia Jeździć można nauczyć się wszędzie. Za granicą poza ścieżkami rowerowymi są drogi spacerowe dla wrotkowiczów. Podczas jazdy na rolkach wyjątkowo szybko wykształcają się mięśnie całych nóg i pośladków. Pracują zwłaszcza mięśnie dwu- i czterogłowe, wysmuklają się uda, łydki, pupa nabiera jędrności. Taką sylwetkę możemy zyskać już po kilku intensywnych treningach, bez żmudnych ćwiczeń fitness, na które, aby przyniosły podobny rezultat, trzeba przez wiele miesięcy uczęszczać do klubów sportowych. Podczas jazdy na rolkach pracują także mięśnie grzbietu, brzucha, dolne partie kręgosłupa oraz ręce. Jazda na rolkach świetnie wyrabia koordynację — całym ciałem wprawiamy je w ruch. Jest to zawsze ruch płynny, bez nagłych zrywów, nieobciążający stawów. Właśnie, dlatego polecany jest osobom, które obawiają się o stawy, np. z powodu nadwagi. Trenując intensywnie, to znaczy przynajmniej 40 minut, dwa-trzy razy w tygodniu, bardzo szybko wyrzeźbimy sylwetkę i zgubimy zbędne kilogramy. W czasie godziny można spalić 500-700 kalorii zobacz jaki inny sport daje takie rezultaty (kalkulator energii) czyli tyle, ile podczas dwóch godzin intensywnego aerobiku. A znacznie mniej się zmęczymy — kiedy rolki jadą same, mięśnie odpoczywają bez przerywania treningu. Jazda na rolkach — podobnie jak tenis, taniec albo tenis stołowy —to także najlepszy sport dla mózgu, a o tym pewnie nie wiedzieliście. 

Bezpieczeństwo


Zaczynając jazdę na rolkach trzeba mieć na względzie swoje bezpieczeństwo, jazdę tak każdą inną aktywność należy rozpocząć od rozgrzewki. Rozgrzewka powinna trwać 10-15 min, zaczynamy od rozciągania, wymachów rąk i nóg. Następnie ważny jest właściwy sprzęt, czyli rolki, kask i ochraniacze. Pierwszych rolek nie kupujmy w sklepach dla profesjonalistów. Zwykle dobre jakości rolki ze sklepy sportowego powinny być ok. Rolki profesjonalne do szybkiej jazdy mają zazwyczaj większe kółka, ale są twarde i niewygodne. Takie można sobie sprawić po kilku latach jeżdżenia, jeśli mamy ochotę na rolkowe ewolucje. Nie warto też się łapać na promocje w hipermarketach. Trafiające tam rolki są tanie, ale marnej jakości. Mogą być niewygodne i nietrwałe, niedokładnie wykonane, a przez to mniej bezpieczne. Szybciej trafią do kosza, a mogą też skutecznie zniechęcić do dalszej jazdy. Najlepiej wybrać sprawdzoną markę. Do najlepszych i najpopularniejszych marek na świecie należą: K2 oraz Rollerblade. Nie bagatelizuj ochraniaczy, zwłaszcza na łokciach i kolanach, rolkarz może dostać mandat jeśli nie będzie mieć kasku. 

Trener i trening personalny


Do jazdy rekreacyjnej nie potrzebujemy trenera, ale miło mieć kogoś, kto pokarze nam początki. Pierwsze kroki będą niepewne, bez asekuracji można się szybko zniechęcić. Rolki to dobry sport dla par, druga osoba daje nam bezpieczeństwo, wsparcie a że to sport kontaktowy spodoba się obojgu. 

Trener się przyda, gdy chcemy zacząć jeździć tyłem czy tzw. przeplatanką. Niemal w każdym mieście znajduje się klub rolkarzy albo park gdzie doświadczeni uczą żółtodzioby. Wystarczy kilka lekcji na poznanie tajników. Potem ćwiczymy sami. 

Jeździć by poczuć się wolnym 


Choć jazda rekreacyjna nie należy do wyczynów technicznych, w każdym wieku i na każdym etapie rozwoju umiejętności należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Najważniejsza jest postawa. Nogi lekko ugięte w kolanach, ciało delikatnie pochylone do przodu. Najistotniejsze jest, by trzymać nogi prosto do osi jazdy. Nie robić tzw. iksa. Jedną nogą startujemy, drugą się odpychamy. Wykonujmy długie ruchy, starajmy się jechać jak najdłużej na jednej rolce. Łatwiej mają ci, którzy się nie boją, ale to przyjdzie z czasem. 

Dobra nawierzchnia


Musimy bronić się przed upadkami, a w tym skutecznie będą nas chronić technika i wybór odpowiedniej nawierzchni. Z myślą o bezpieczeństwie rolkarze starają się przy tym stosować do kilku zasad, otóż:
  • nie jeździmy w deszczu, 
  • unikamy śliskich powierzchni, np. podłogi w garażu czy w centrum handlowym
  • nie jeździmy po ulicach ani po chodnikach ze względu na dużą ilość szczelin, 
  • nie wolno przejeżdżać po torach tramwajowych. 

Najlepsze nawierzchnie to: gładki asfalt, beton, boiska do koszykówki czy siatkówki. Przy każdej nowo remontowanej trasie kolejowej znajdują się szerokie asfaltowe drogi boczne. 

Integruj się


Rolki znane są jako sport integracyjny, chętnie uprawiamy przez całe rodziny oraz pary, grupy przyjaciół. W dawnych czasach zaprosić kogoś na rolki było oznaką, że ta osoba bardzo nam się podoba.

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.