wtorek, 26 lipca 2016

Czym powinniśmy kierować przy wyborze idealnego laptopa? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, warto jeszcze zadać kilka dodatkowych pytań.


Jak będę używać laptopa - zasilanie

Gdzie użyję laptopa - przenoszenie

Kto skorzysta – marka, trwałość, funkcje

Zasilanie laptopa


Wydajność laptopa jest bardzo ważnym argumentem , który decyduje o jego zakupie, ponieważ klient kupuje sprzęt w jakimś cel do pracy, go zabawy, słuchania muzyki czy przeglądania sieci. Konieczne jest zatem, aby powiedzieć, do czego będę potrzebować laptopa. Jeśli będą to normalne codzienne czynności, takie jak przeglądanie Internetu, poczty elektronicznej, praca z dokumentami (Word, Excel), oglądanie filmów i tak dalej, można powiedzieć, że nie jesteś wymagającym klientem.

Jeżeli korzystasz z notebooka do wymagających zadań w miejscu pracy, np. przygotowanie tabele przestawnych, rysunek CAD, modelowanie), lub jesteś grafikiem czy graczem parametry sprzętu muszą być wyższe.

Najważniejsze parametry 

 • Karta graficzna
 • Procesor
 • RAM
Oczywiście trzeba pomyśleć o innych rzeczy:
 • rozmiar dysku
 • chłodzenie
 • odporność
 • przenośność

Karta graficzna


Karta graficzna jest szczególnie ważna w przypadku notebooków przeznaczonych do grania. Każdy gracz chce cieszyć się wysokiej rozdzielczości grafiką. Istnieje ogólna zasada, że lepsza karta graficzna to bardziej wyrafinowane szczegóły. Dlatego szukamy tego notebooka, którego można podłączyć z zewnętrzną kartą graficzną. Każda karta graficzna ma własną pamięć RAM, im większa pamięć, tym karta graficzna jest w stanie obsłużyć bardziej wymagające operacje aplikacji i gier. Jeśli chcesz notebook do gier, zainwestuj w kartę graficzną o co najmniej 1 GB własnej pamięci. Taki parametr to oczywiście odzwierciedlenie w cenie. 

Procesor


Napędza wszystkie operacje i procesy w laptopie. Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że im lepszy procesor z większą liczbą rdzeni i wyższą częstotliwością pracy, to notebook może obsłużyć więcej operacji naraz. Może się zdarzyć, że słaby procesor, może spowodować, że nie uruchomimy pewnych programów operacji zbiorczych lub dużych programów dostosowawczych, aplikacji i gier. Notebook dla wymagających operacji powinien zawierać co najmniej dwa rdzenie o częstotliwości pracy 2,4 GHz. Jednakże, jeśli masz procesor Quad-Core (cztery rdzenie), częstotliwość nie może być niższa niż. 2,4 GHz. 

Procesory są podzielone na Intel i AMD

procesory Intel można podzielić na trzy kategorie:

 • Intel Pentium i Celeron - przeznaczone do słabszej konfiguracji
 • Intel Core - przeznaczony dla bardziej zaawansowanych konfiguracjach
 1. i3 - dla normalnego codziennego użytku i wymagających aplikacji
 2. i5 - umiarkowane konfiguracja i wymagających aplikacji
 3. i7 - dla najbardziej wymagających zastosowań, najpotężniejszy konfiguracji i wymagających użytkowników

AMD może być podzielone na trzy kategorie:
 • AMD Zacate - przeznaczone do słabszej konfiguracji
 • AMD z serii E - dla normalnego codziennego użytku
 • AMD A Series - umiarkowane konfiguracja i wymagających aplikacji

Pamięć RAM


Pamięć systemowa, jest to schowek, który pozwala na uruchamianie programów i na dostęp do danych zapisanych na dysku twardym. Po uruchomieniu programu, będzie najpierw wprowadzić do pamięci, a następnie przekazuje tę informację do procesora. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej pamięci notebook posiada tym może obsługiwać bardziej wymagające operacje i zabezpiecza system przed zawaleniem. Gdy pamięć jest pełna, cały system będzie działać powoli, co jest irytujące. Technologia do wymagających zastosowań to co najmniej 4 GB, mniejsza pojemność pamięci sprawi, że będziemy mniej efektywnie zarządzać wszystkimi aplikacjami. Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią laptopa z minimalną pamięcią 8 do 16 gigabajtów , takie urządzenia mogą bezproblemowo śmigać. 

Wielkość urządzeń napędowych dysków


Dysk twardy jest urządzeniem, które służy do czasowego lub trwałego przechowywania. Głównym powodem, dlaczego dyski twarde są tak popularne i powszechne to korzystny stosunek wydajności i ceny z wystarczająca prędkość odczytu i zapisu danych. Dzisiejszy czas Internetu, nowoczesnych technologii, wszystko opiera się na dużej ilości danych. Gdzie w tym wszystkim duże magazyn danych? To właśnie służy dysk twardy, większy dysk, tym więcej danych możemy zachować. Zwykle laptopy mają około 500 GB przestrzeni dyskowej, która w dzisiejszych czasach jest wystarczająca, ale zaawansowani użytkownicy uważają obszar ten jest niewielki można kupić inny zewnętrzny dysk twardy o minimalnym rozmiarze 1 TB. 

Dyski SSD


SSD nowe rodzaje płyt, które w przeciwieństwie do napędów HDD nie zawierają ruchomych części mechanicznych i zużywają mniej energii elektrycznej, dlatego są polecane, jeśli ktoś chce oszczędzać na energii elektrycznej. Ponieważ dyski SSD nie mają ruchomych części mechanicznych, wykazują mniejsze zużycie. Są one również znacznie lżejsze, a także nie są tak podatne na wstrząsy i wibracje jak napędy mechaniczne. Główną różnicą jest prędkości odczytu, SSD, który jest bardzo silny, ogólny wzrost wydajności komputera i laptopa. Dyski SSD są obecnie droższe, ale biorąc pod uwagę szybkość komfort i oszczędności wydatek się opłaca. 

Chłodzenie układu


Każdy notebook cierpi na chorobę zwaną "ciepło” , niestety nie ma sposobu aby tego uniknąć. Można zastosować specjalne podkładki chłodzące.

Przenoszenia notebooka


Ważne jest również, aby wiedzieć, czy laptop będzie używać tylko w domu czy będziesz nosić go do pracy lub z nim podróżować. W takich przypadkach, dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób przenosić notebooka. Jedną z opcji jest torba na laptopa. W torbie może być montowany zarówno za pomocą dźwigni mechanicznych lub skórą czy inną tkaniną. To gwarantuje stabilność notebooka, to jest bardzo ważne, ponieważ wewnętrzna struktura notebooka jest bardzo czuła. Wszystkie wstrząsy, upadki lub wstrząsy mogą spowodować awarię. Torby jest po to, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia mechanicznego.

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.