poniedziałek, 9 lutego 2015

Wysoki poziom standardu, poziom ciepła i wilgoci na jednakowym, optymalnym poziomie. Pomimo warunków jakie musi spełniać dom pasywny mieszkańcy potwierdzają zalety i komfort tego wynalazku. Izolacja to z pewnością atut takiego budownictwa. Budowla bez mostka termicznego czyli zewnętrznej ściany budynku, która zwykle była gorzej zaizolowana, sprawiła, że dom nie posiada żadnych słabych punktów, które absorbują zimno i wilgoć. System wentylacji zapobiega nadmiernemu tworzeniu się kurzu oraz wypiera wypiera wilgoć, zatem w budynku nie pojawi się pleśń. Zanim powietrze z dworu dostanie się systemem klimatyzacyjnym do środka jest ogrzewane. 

Domy pasywne są przyjazne dla środowiska z definicji, tak też jest ich rola. Używają bardzo mało energii pierwotnej, pozostawiając wystarczające zasoby energii dla wszystkich przyszłych pokoleń, nie powodując żadnych szkód dla środowiska naturalnego. Dodatkowa energia wymagana do ich budowy jest raczej nieznaczna w porównaniu z energią potrzebną do budowy domu tradycyjnego. Ściany budynku są dwuwarstwowe charakteryzują się wysokim współczynnikiem ciepła. Warto wspomnieć jednak, że standard domu pasywnego zapewnia ten poziom stabilności dla każdego, kto chce zbudować nowy dom bądź wyremontować stary.


Czy do dobra inwestycja? Budowle te mają pomagać zaoszczędzić pieniądze na ogrzewanie i absorpcję energii gdyż same są produkują. Wspomniana wcześniej izolacja sprawia, że domu nie trzeba zbytnio ogrzewać. Szczelne okna sprawiają, że nie ma słabych punktów niepotrzebnej wymiany ciepłego powietrza na zimne. W dodatku okna od strony południowej są większe aby światło wpadało do wnętrza dodatkowo ma to zwiększyć absorpcję energii słonecznej. Dodatkowo przydomowe elektrownie wiatrowe czy panele słoneczne produkują energię elektryczną na potrzeby domowników, zwłaszcza jeśli chodzi o ogrzewanie wody. 

Dom pasywny jest czołowym na świecie standardem w energooszczędnej konstrukcji. Dom pasywny wymaga tylko 10 procent energii zużywanej przez typowych środkowoeuropejskich budynkach - co oznacza oszczędność energii do 90 procent. Właściciele domów pasywnych nie interesują rosnące ceny energii, bowiem prąd w jaki są zaopatrzeni to najtańsza energia elektryczna, produkowana przez dom.

Domy pasywne do rocznego ogrzewania wymagają mniej niż 15 kWh/m²

Obciążenie ogrzewania/chłodzenia jest ograniczone do maksymalnie 10 W/m2

Zużycia energii pierwotnej nie może przekraczać 120 kWh/m²rok)

Domy pasywne muszą być szczelne, wymiana powietrza jest ograniczony do n50 = 0,6/hPost a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.