poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Energia elektryczna jest marnowana, to krótkie zdanie jest pewnie widziane w Internecie przez was nie raz i nie dwa. Może nawet jest uznane za frazę kopiowaną. Cóż począć jest to prawda i trzeba o tym mówić, a na blogu, na którym piszę o nowinkach technicznych, które są de facto zasilane energią nie może zabraknąć wpisu o prądzie.

Marnotrawstwo energii nieodbyta się jedynie w naszych mieszkaniach jest obecne wszędzie gdzie tylko dostępna jest energia. Wybierając się na zakupy jedyne na co zwracamy uwagę to ceny produktów. Kogo interesuje ile sklep płaci za prąd, kto zwraca uwagę na to, że 24 godziny na dobę lodówki muszą zadbać o sety, wędliny i mrożonki. Sklep otwarty jest od kilku lat, bądźmy pewni, że urządzenia znajdujące się w środku nie są efektywne. To samo w banku czy w szpitalu, dostęp do naszych danych musi być stały i nie przerwany tego przecież oczekujemy. Wściekłbym się gdyby bank odmówił mi usług o 24:00 bo oszczędza na prądzie. W szpitalu też dostęp do kartotek, urządzeń medycznych musi być na okrągło, im szpital ma więcej urządzeń tym koszty utrzymania są wyższe. Rezonans magnetyczny to jedno z takich urządzeń, którego nie opłaca się wyłączyć, przy włączeniu pobiera tyle energii, że mógłby spowodować zwarcie. 

Przekonuje Was mój krótki wywód na temat marnowania energii? Nie mamy na to większego wpływu jak widać, możemy jedynie dążyć do tego by urządzenia elektryczne były jak najbardziej energooszczędne. 

Oszczędzanie energii to nie lada wyczyn, wiedzą o tym studenci, którzy najmowali pokoje a najemca aby zaoszczędzić wyłącza korki by nie świecić po nocy, nie dokłada do pieca bo węgiel drogi. Takie sposoby może i są skuteczne ale mają swoje minusy. 

Na pomoc zmniejszeniu rachunków za prąd przychodzi zmiana sprzedawcy za prąd. Brzmi groźnie bo jeśli nie dokonywałeś zmiany to zapewne twoim sprzedawcą jest tzw. sprzedawca z nadania, który jest wielką spółką. Martwi się, że będziesz musiał wymienić licznik, kable jakie widzisz za oknem a może i zmienić całą instalację i ile będzie Cię to kosztować. Otóż zmiana sprzedawcy energii jest darmowa i nie jest konieczna wymiana kabli, może okazać się, że niezbędna będzie wymiana licznika jednak jest to sporadyczne zjawisko. 

Za kable i licznik odpowiada dystrybutor, podmiot mający wedle prawa energetycznego za przesył energii. Jeśli 

w gniazdku brak energii to on jest odpowiedzialny za usunięcie awarii. Sprzedawca nabywa towar jakim jest energia elektryczna i odsprzedaje nam odbiorcom, dzieje się tak gdyż w Polsce obowiązuje zasada TPA. Ceny prądu są różne decydują o nich dwa najważniejsze czynniki to po jakiej cenie spółka sprzedażowa nabędzie energię na Towarowej Giełdzie Energii i oczywiście marży jaką sobie naliczy. Jak się okazuje im dalej tym więcej podmiotów zabiera się za sprzedaż energii nawet firmy znane ze sprzedaży usług telekomunikacyjnych.


Opłaca się czy to kolejny trend, manipulacja coś innego, jak to możliwe, że będziemy płacić mniej? Ano teraz cena energii za którą kupujemy prąd jest ustalona w latach w jakich przyłączaliśmy budynek do sieci, z mała poprawką, bo wtedy była pewnie niższa teraz z roku na rok rośnie. Pomimo tego, że ceny energii dla gospodarstw domowych są pod nadzorem państwowego organu jakim jest Prezes Urzędu Komunikacji. 

Zmiana dostawcy pozwala nam obniżyć chodź część kosztów jakie widziane są na rachunku za prąd niektóre pozostaną takie same, bo nie wiem czy wiecie rachunek składa się z kilku opłat, które można podzielić na dwie grupy cześć z nich wpływa na konto dystrybutora a część sprzedawcy. Każdy więc otrzymuje swoje wynagrodzenie za usługi, i towar. Spółka sprzedażowa może zaproponować nam korzystniejszą cenę prądu, nie uzyskamy tego o dystrybutora, którego zmienić nie możemy – to właśnie wiązałoby się z koniecznością wymiany linii energetycznej podpiętej do naszego domu.

Co może być tańsze? Cena prądu za kWh, opłata handlowa, odbiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą liczyć też na dodatkowe usługi np. audyt energetyczny czy kompensację mocy biernej, która pomoże nam ograniczyć pobór mocy biernej. Na fakturze jest to często oznaczone jako kara za pobór energii biernej.

Jest taniej ale i tak musimy uważać, na jaki okres podpisujemy umowę czy przez ten czas uzyskujemy gwarancję niskiej ceny i czy ta gwarancja nie jest płatna oj tak czasem na fakturze można zobaczyć, że pobierana jest pewna suma za to, że przez 2 lata nikt nam nie podniesie ceny prądu. Inne opłaty, które firmy mogą swobodnie kształtować.

Są sposoby aby uniknąć wmanewrowania się w nieuczciwą umowę? Sprawdzajmy każdego kto przyjdzie do nas do domu bywały przypadki, że nieuczciwi sprzedawcy podszywali się pod panów z elektrowni, jeszcze inne innym razem cena prądu była faktycznie niższa ale za to kredyt na niepotrzebne sprzęty czy komplet garnków był nie lada niespodzianką dla odbiorcy. Same stawki opłaty handlowej to już duże pole do negocjacji, rozpiętość stawek między firmami jest spora czasem nawet kilkunastozłotowa różnica. Jak porównacie ceny prądu, najlepiej prześledzić cenniki firm sprzedażowych, jednak jest to żmudne zajęcie szybciej skorzystać z narzędzia zwanego porównywarka cen energii, dostępne są kilka takie narzędzia np. dla ubezpieczeń, czy kredytów bankowych.

Więcej o porównywarce cen energii na https://energiadirect.pl/

1 komentarze :

Urządzenia kuchenne zużywają dużo energii. Zwłaszcza te przestarzałe. Ja wolę dopłacić i mieć energooszczędną cichą lodówkę, a nie taką, która zużywa dużo prądu i do tego hałasuje jak traktor. Odpowiadają mi lodówki Candy. Najbardziej podoba mi się model z komorą świeżości. To najlepszy sposób na długie utrzymanie żywności.

Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.