czwartek, 11 sierpnia 2016


Korek - bezpiecznik


Czemu wybija korki? Wybicie korka to dobry znak, wbrew temu o myślicie, oznacza to, że urządzenie które zwane jest potocznie korkiem spełniło swoją funkcję. Impuls elektryczny został zatrzymany i nie przeszedł dalej. Przepięcie jakie nastąpiło w wyniku przeciążenia sieci nie uszkodziło naszych sprzętów. Awaria mogła nastąpić też z powodu uszkodzenia urządzenia. 

Do czego służy bezpiecznik?


Dla ochrony umieszczone” na granicy instalacji elektrycznej zaraz za licznikiem mają chronić instalację. Kiedy "wybijają korki" oznacza to, że te bezpieczniki wyłączają się, i prąd nie płynie, nie dojdzie wówczas do pożaru. Wszystkie te bezpieczniki łączy ten sam schemat budowy. Składają się z gniazda i wkładki topikowej, która jest elementem wymienialnym w razie przepalenia.

Jakie są przyczyny wybijania korków?


Zbyt wiele urządzeń podłączonych do sieci, to pierwsza przyczyna. Kupujemy coraz więcej sprzętów o dużej mocy a instalacja w domu ma ponad 20 lat. Stara instalacja, ale i mała moc o jaką wnioskowaliśmy starając się o przyłącze. Gospodarstwa domowe w ramach umowy dla domu, poziom mocy dyspozycyjnej wynosi 3,3 kW. Druga przyczyna do instalacja elektryczna jednofazowa, wszystkie urządzenia są podłączone do jednej niejako jednego źródła zasilania. Planując instalację należy rozdzielić jakie urządzenia i gniazdka będą zasilane. Zaleca się oddzielną fazę na ogrzewanie czy kuchenkę elektryczną. Winą za przepalony można obarczyć też urządzenie, które powoduje zwarcie na sieci. Jeżeli podejrzewasz, że jakieś urządzenie jest uszkodzone, odłącz je od gniazdka a je podłącz. Reakcja instalacji powinna być natychmiastowa. 

Zmiana mocy umownej lub mocy przyłączeniowej


Pomyśl na podwyższeniem mocy umownej. Aby zwiększyć moc przyłączeniową, należy przejść przez proces przyłączenia do sieci tak, jak dla nowego obiektu. Opłata za przyłączenie pobierana jest za przyrost kW, dlatego należy się dobrze zastanowić o ile podnieść moc.

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.