czwartek, 19 marca 2015

Interesuje nas skąd pochodzi urządzenie elektryczne, które chcemy zakupić. Chyba nie bardzo raczej jesteśmy przyzwyczajenie do marki, to, że sprzęt producenta XX wyszedł z linii produkcyjnej ulokowanej w krajach Azji. Po zakupieniu takiego sprzętu nie mamy problemów

z podłączeniem go do gniazdka, ponieważ sprzęt dostosowany jest do napięcia 230 V oraz częstotliwości prądu 50 Hz. Wiele urządzeń dostępnych na naszym rynku pochodzi z innych krajów.

Czasem jedna pojawi się problem zwany kompatybilnością gniazdek, wtyczek. bardzo często pojawia się dodatkowy problem - kompatybilność gniazd i wtyczek. Jakie mamy rodzaje gniazdek, cały świat podzielony jest na trzynaście stref, a w każdej można spotkać różnego typu gniazdka. W prawdzie standardy się zmieniają i zabierając na wakacje do Niemiec suszarkę do włosów podłączymy ją bez problemu, jednak w Szwajcarii może okazać się, że będziemy potrzebować

W Polsce przyjął się tak zwany typ gniazdek wtyczkowych francuskich, oznaczanych wielką literą E, znajdziemy je też w Belgii i oczywiście Francji. Nasi zachodni sąsiedzi, Holendrzy czy Skandynawowie montują w ścianach gniazdka w standardzie F (zwanym Schuko lub niemieckim) W Anglii natomiast gniazdo wygląda zupełnie inaczej, wtyczki urządzeń są zaokrąglone i nie posiadają bolca z uziemieniem. Taki tym gniazdek określany jest typem C. Wyspiarze posiadają dwa rodzaje gniazdek ten drugi to tym G, z trzema prostokątnymi bolcami, jeden to uziemienie. Irlandia, Malta, Cypr, Malezja, Singapur tam też spotkamy ten tym gniazdek. Gniazdo to posiada też bezpiecznik, który chroni urządzenie. Specjalne adaptery, czyli końcówki z jednej strony dopasowane do wtyczki typu C a z drugiej typu E bądź F pomogą nam korzystać z elektryczności. Duńczycy posiadają gniazdko z bolcem w kształcie wielkiej litery d, ale całe gniazdko określane jest standardem K. Afryka, Azja oraz obie Ameryki także mają

W Ameryce zdziwi nas, że wtyczka posiada otworki ale nie zaokrąglona ale płaskie. 110 voltowe napięcie i do tego dostosowane gniazdko spotkamy w USA, Kanadzie, Meksyku, Wenezueli a także w Japonii.

Warto więc przed podróżą zaopatrzyć się w adaptery, czasem na lotniskach dostępne są walizki z końcówkami używanymi w różnych częściach świata, jednak po co przepłacać, kupmy adapter przed wyjazdem.

Mnóstwo energii oszczędzamy bo korzystamy w wynalazków mających zastosowanie w rolnictwie, lotnictwie i w domu. Większość aby poprawić swój dobrobyt przenosi się do miast, małe miejscowości przekształcają się na miasta. W 2040 roku możemy już nie mieć do czynienia z wioskami, ponad 70% ludzkości będzie mieszkać w miastach.

Czy to dobrze? Postęp technologiczny sprzyjający ludzkości. Stoją jednak za tym pewne zagrożenia, m.in. wzrost liczmy ludności i wzrost zagrożeń. Brak jedzenia, w miastach nie będzie miejsc dla tylu mieszkańców co sprzyja epidemii. Wzrośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zaczyna się wielka próba dla sektorów takich jak rolnictwo i energetyka, bez jedzenia, wody i prądu nie jesteś w stanie wiele zrobić, a przecież nasi przodkowie dawali radę.Produkcja prądu odbywa się z wydzielaniem dużej ilości ciepła, które można wykorzystać do ogrzewania. Zwłaszcza w elektrowniach atomowych potrzebna jest ogromna ilość wody aby chłodzić reaktor. Zagospodarowanie tego ciepła rozwiązałoby wiele problemów.

Kupujemy zmrożone produkty, ale nikt nie zastanawia się jak dojechały do sklepu. Ile energii poszło na to by taką ilość zamrozić. Lodówki w supermarketach pracują całą dobę. Nikt nie sprawdza jakiego typy są to maszyny. Może mają już kilkanaście lat, czas zamienić je na bardziej energooszczędne. Światło w galeriach, klimatyzatory, lodówki, czy ogrzewanie. Na konsumencie obiekty użyteczności publicznej wydajemy sporo pieniędzy. Każdy supermarket posiada też system sterowanie i śledzenia zasilany oczywiście energią elektryczną. Wzrost ludności w miastach to kolejne supermarkety, a to kolejne pokłady energii, która mogłaby być spożytkowana w inny sposób. Samolot, statek równa się paliwo, no tak ale prąd też jest potrzebny. Portale społecznościowe pobierają masę energii, jak to dane przechowywane w tzw. Chmurze to naprawdę serwery zasilane prądem. Czego efektem ubocznym jest ciepło i gady cieplarniane. Jak zmusić molochy aby oszczędzały energię? Co możemy zrobić?Im więcej urządzeń elektrycznych tym gorzej dla klimatu. Emisja Gazów cieplarnianych to skutek podnoszącej się temperatury i wielkiej ilości zanieczyszczeń. Sukces zapewni technologia pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Do 2050 roku musimy zrezygnować w obecnych technik wytwarzania prądu tj. węgla, gazu na rzecz wiatraków, hydroelektrowni i ferm solarnych. Pomogą też klimatyzatory pochłaniające CO2, do dobre rozwiązanie. Rekuperacja z odzyskiem ciepła, energia z wnętrza ziemi za pomocą pomp.Kolejny sposób na zbawienie Świata to efektywność energetyczna. To czym będziemy zasilać urządzenia ma znaczenia, ale ważne jest aby pracujące urządzenia zużywały mnie energii. To sposób na oszczędzanie energii elektrycznej jak i redukcję skutków ubocznych czyli nadmiernego CO2.

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.