środa, 25 marca 2015

Wydaje nam się, że wielki świat, który rozciąga się za oceanem to tylko marzenie i raczej się nie spełni, być tam zobaczyć, posmakować tamtejszego życia. Jednak jak to mówią skoro góra nie morze przyjść idźmy do góry. Co na ten wzór stało się z technologiami NASA, rozpowszechniły się na cały świat, niektóre dotarły do Europy.Suplementy diety, o nich opowiem na początku ile to razy wyobrażaliśmy sobie, że w przyszłości zamiast jedzenia będziemy połykać tabletkę proteinami. Suplementy miały ułatwiać spożywanie posiłku w warunkach próżni, zyskały jednak taką popularność, że do dziś są stosowane są w kulturystyce. 

Ledowe oświetlenie znane ze swojego niskiego poboru energii także miało pierwotnie dostarczać światła na statku kosmicznym. Zwykłe żarówki były po prostu nie ekonomiczne, a większość energii przetwarzały na ciepło, które było nie wskazane w warunkach kosmicznych. Dziś nie wyobrażamy sobie lepszej pomocy w oszczędzaniu niż ten tym oświetlenia, to sposób na oszczędzanie a jak wiadomo najtańsza energia elektryczna to złudzenie przy dzisiejszej polityce naszego państwa. Opony samochodowe, które podczas tarcia nie wytwarzają ciepła. Dopasowują się do powierzchni, co więcej są bardzo wytrzymałe. Opony niepneumatyczne uważane są za jedne z najlepszych. 

Pompa paliwowa montowana w systemie paliwowym wahadłowca była inspiracją dla kardiochirurga aby stworzyć sztuczne serce. Zmniejszenie mechanizmu do około 3 cm, dodanie kilku ulepszeń sprawiło, że mechanizm można dostosować do organu człowieka, co pomaga ludziom z wadami serca. Sieć, po co w kosmosie sieć? Nie wiem i nie znalazłem informacji na ten temat. Firma WCN stworzyła sieć odporną na ogień i światło ultrafioletowe. Sieć jest mała ale mocna, dziś służy do poły organizmów morskich m.in. tuńczyków. 

Mleko dla dzieci przyprawiane kwasami wydzielanymi przez algi? Tak, po odejściu z agenci rządowej kilku naukowców wykryło, że kwas ten właściwościami i smakiem przypomina tłuszcze zawarte w mleku karmiących matek.

Czujniki gazu i dymu to nie raz sprawdziły się w działaniu, ich idea narodziła się po to by szybko informować załogę statku kosmicznego o zagrożeniu. NASA było pionierem w opracowaniu technologii, która dziś jest niemal w każdym budynku publicznym.

Termometr na podczerwień, dokładny w dodatku obok tradycyjnego rtęciowego dostępny w wielu domach, kto by powiedział, że pierwotnie miał badać temperaturę gwiazd.Jak przesłać wiadomość z odległego kosmosu do bazy naziemnej? Oczywiście bezprzewodowo, zatem korzystając z telefonu, Internetu, przesyłając pliki, powinniśmy dziękować kolegom z agencji za możliwość kontaktu bez uciążliwego okablowania. Coś się popsuło, trzeba rozebrać cały prom kosmiczny. Z pomocą przyszedł tomograf komputerowy i wiem gdzie i która śruba się poluzowała. Ówcześnie sprzęt prześwietlający służy medycynie, pozwala zdiagnozować zmiany zachodzące w naszym ciele.

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.