wtorek, 28 kwietnia 2015

Natrafiłem na wywiad z wiceprezesem firmy Hitachi - M. Jochem. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu maszyn i budowlanych, z tego jest głownie znana z naszym kraju. To jednak nie jedyna jej profesja, firma działa w telekomunikacji, bankowości branży IT. To co zaciekawiło mnie w tym wywiadzie to to, że prezes otwarcie przyznaje, iż nowe technologie wiążą się z dodatkowymi kosztami energii elektrycznej. Temat wymaga bliższego omówienia, dlaczego to nowe technologie nie zdobywają szybko rynku mimo swoich zalet i powodują wyższe ceny energii.

Przedstawiam wam powody jakie mogą się do tego przyczynić. Pierwsza to bariery związane z niedoskonałościami działania rynków, czasem ktoś z dobrym produktem nie może przebić się na rynku w powodu zbyt dużej konkurencji, która często odkupuje projekt tylko po to by nie wyszedł on na rynek. Posiadamy też mało wiedzy o technologiach i ich stosowaniu, a ich ceny są często zniekształcane. Do tego można jeszcze dodać świeże rozwijające się rynki zbytu, które nie są jeszcze wykształcone i dochodzi na nich do zniekształcenia informacji, bądź przekłamania. 

Nowoczesne technologie mają też przeciwników za, którym stoją względy ekonomiczne takie jak ryzyko inwestycji i wysokie koszty budowy nowych instalacji. 

Kolejnym problemem za jakim muszą walczyć nowe technologie to bezpieczeństwo energetyczne, polityka energetyczna/ekologiczna i wpływ na środowisko oraz tzw. efekt zwlekania, nie ma kto podjąć decyzji albo waha się ją podjąć. 

M. Jochem podsumowuje, że nowe technologie zawsze wiążą się z kosztami i może to mieć wpływ na ceny energii, ale zawsze tak było, że gdy dopiero rozwija się jakąś technologię to jest ona stosunkowo droga, dopiero potem zaczyna ona przynosić korzyści albo staje się nierentowna i zostaje wycofana z rynku.

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.