wtorek, 5 maja 2015


Posiada skrzydła większe niż Dremliner, rozpiętość skrzydeł wynosi 72 metry. Waga maszyny to 2300 kilogramów o czym mowa? Samolot Solar Impulse 2, który wyruszył niedawno w podróż dookoła świata.

Wyczyn jakich nie mało co więc takiego sprawi, ze Solar jest popularny? Silniki maszyny napędzane są prądem, produkowanym przez panele słoneczne umieszczone na kadłubie i skrzydłach samolotu. Samolot może nieprzerwanie latać całą dobę, projekt Bertranda Piccarda sprawdza się. Prace nad modelem trwały od 2003 roku, maksymalnie samolot osiągnie prędkość 100 km na godzinę, jednak większość czasu porusza się 35 km/h ze względu na swój ciężar i oszczędzanie energii.

Zadanie jakie postawili sobie przed sobą twórcy w pełni wykonano. Ogniwa, zapewniające energię w ciągu dnia o zmroku stają się obciążenie. Po latach prób samolot jest nie tylko zdolny do lotu na energii słonecznej, jest też na tyle aerodynamiczny i bezpieczny by nim latać.   
Pilot musi zadowolić się niewielką ilością miejsca - w celu obniżenia masy zrezygnowano z ciśnieniowej kabiny czy klimatyzacji. Jest za to autopilot i zestaw przyrządów, umożliwiający przekazywanie wszystkich parametrów lotu do centrum kierowania misją.

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.