czwartek, 14 maja 2015

Rzymianie byli jednymi z pierwszych zarejestrowanych użytkowników turbin wodnych, nie wykorzystywali ich co prawda do pozyskiwania prądu elektrycznego tylko do po to by uzyskana energia mieliła ziarna lub podnosiła kamienne bloki do pewnych wysokości.

Turbiny wodne mogą być stosowane praktycznie przez wszystkich, jeśli tylko posiadamy dostęp do strumienia lub rzeki przepływającej obok nas. Nie wiem jak prawo reguluje korzystanie z rzek czy wód, ale jeśli nie wymaga to wielu pozwoleń to można pokusić się o własną turbinę prądotwórczą.

Cała wieś w Anglii, postanowiła ekologiczne pozyskiwać prąd. Kupili więc turbinę wodną, która ma mniej więcej 15 m długości i ważący 8 ton, po czym umieścili ją w swojej lokalnej rzece, zanurzając ją w całości. Turbina zapewnia teraz wystarczająco dużo energii, aby zasilić wszystkie domy jak i oświetlenie uliczne. Energii pozostała, która nie jest zużyta sprzedawana jest do sieci krajowej.

Koszt tej turbiny wodnej będzie spłacony po 6 latach, oczywiście jeśli rzeka nie wyschnie :P

Turbiny są odporne na rdzę i inne problemy z powodu erozji wodnej takie jak korozja. Koszt turbiny wodnej z łatwością przewyższą koszt energii dostarczanej przez nią, a turbinę trzeba jeszcze serwisować.

W zależności od przepływu rzeki prędkości turbiny technologia ta może zapewnić wystarczającą ilość energii dla twojego domu dla wszystkich lub większości twoich elektrycznych potrzeb. Takie rozwiązania zmniejszają potrzebę korzystania z zasilania z sieci energetycznej, w związku z tym zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.

Turbiny, podobnie jak wszystkie inne eko przyjazne urządzenia energetyczną zasilane energią solarną czy wietrzną wspomagają jedynie naszą instalację elektryczną dopiero kiedy energia produkowana jest w nadmiarze można odsprzedać ją dostawcę energii elektrycznej. Co oznacza, że możesz zarabiać na własnym prądzie.

Aby ustalić, czy Twój rzeka zapewni Ci wystarczającą moc, trzeba zaczerpnąć informacji w firmie, która zajmuje się wodnymi Turbinami. Mogą ocenić przepływ rzeki, wielkość i proporcje głębokości, aby znaleźć idealne miejsce, aby zapewnić największą wydajność. Poinformują cię, ile w przybliżeniu energii można wyprodukować, jaką ilość potrzebuje twoje gospodarstwo i jaką ilość energii, produkowana w twojej elektrowni mogła być sprzedawana z powrotem do sieci krajowej.

Turbina pozwoli ci zaoszczędzić, niekoniecznie musiał byś zostać producentem energii aby móc na niej zarabiać, wówczas inwestycja szybciej się zwróci.

Turbiny wodne zapewniają czyste odnawialne źródło energii, praktycznie bez wpływu na system Eco. W przeciwieństwie do tamy wodnej, turbiny wodne nie zatrzymują wody płynącej, pozwalają na swobodny przepływ wody.

Oczywiście jest wielu przeciwników takiego rozwiązania, łopatki zagarniające wodę uszkadzają dno, mogą pokaleczyć ryby czy inne wodne stworzenia.

Czy jestem zwolennikiem takiej technologii, oczywiście, że tak. Najlepiej byłoby gdyby to nasze państwo inwestowało w turbiny, i jednocześnie chroniła ekosystem. Wówczas moglibyśmy kupować tańszy prąd, a może to tylko idylla?

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.