sobota, 27 czerwca 2015

Zainspirowany budowlami ekologicznymi postanowiłem poszukać kolejnych zapierających dech w piersi wynalazków. Natrafiłem na projekty, czy dojdzie do ich realizacji, czy pomysły konstruktorów będą wykonane czy zakończy się jedynie na graficznym projekcie, część z nich jest już prawie gotowa. Trzeba przyznać, że niektóre zapierają dech w piersiach.

Zaczynam prezentację od Shanty-scaper, pomysłu projektanta Suraksha Bhatla i Sharan Sundar, budynek ma na celu stworzenie przestrzeni życiowej, rekreacja i miejsce spotkań dla mieszkańców Nochikuppam. Obecnie są to rejony nadmorskich slumsów zaludnionych przez żeglarzy, miasta Chennai (Indie). Budynek istniał faktycznie, zniszczony przez tsunami w 2004 roku został zbudowany z odzyskanych materiałów, takich jak rury, blachy i drewna. "Shanty" to angielski termin używany do opisania utworu śpiewanego przy pracy przez marynarzy, obecnie trwają projekty nad dalszą modernizacją, która ma wyglądać właśnie tak. 


Wart uwagi jest Noah Oasis, budowla zaprojektowana przez chiński zespół konstruktorów Ma Yidong i Zhu Zhonghui, Qin i Zhengyu Jiang Zhe. Struktura ma na celu przekształcenie platformy naftowe. Czyste siedliska, roślinne mają przyciągnąć zwierzęta a pływające do dokoła boje mają pomóc oczyścić morze z nadmiaru oleju, a następnie, w późniejszym czasie, być osadą dla morskich ptaków, stając się także stacją badawczą i schroniskiem dla mieszkańców. Pływające jak boje opustoszale platformy mogą okazać się oazą w obliczu klęsk żywiołowych. Większość aranżacji ma być wykonana z tworzywa sztucznego i będzie służyć jako podstawa do wspinaczki z zewnątrz, rośliny i koralowce mają pojawić się 

Co wam to przypomina, cóż niewielu wpadnie na to, że jest to budynek biblioteki naukowej, która ma udokumentować stan powietrza, którym oddychamy. Air Pomnik, zaprojektowany przez: Shi Chin Hu Yifei Yuqing, Zhang, Juntong Sheng Zifeng a on Yanan, powstanie po to by regularnie zebrać próbki z atmosfery, a następnie zapakować w pewien rodzaj bazy danych. Pomyśl o tym jak o futurystycznym kolektorach danych, które są w stanie samodzielnie utrzymać się dzięki turbinom wiatrowym i szybować nad miastem. 

Wierzycie w to, że lody Arktyki się roztopią? Spośród wszystkich projektów, zwiedzanie Arktyki to jedna z niewielu propozycji, którą jest poziomy wieżowiec. Pomysłem rosyjskich architektów Nikolay Zaytsev i Elizaveta Lopatina jest ożywienie portowego miasta Dikson, w rosyjskiej Syberii, w budynku, który zawiera wszystkie funkcje portu, zapewniając zakwaterowanie dla pracowników doków i produkcję czystej energii wykorzystując do tego wiatr i fale. Gdyby lody Arktyki się roztopiły, budynek nie został by zatopiony, nie groziło by mu też załamanie, ze względu na konstrukcję. 

Projekt, który zwalcza pustynnienia przez ochronę (lub rujnuje, w zależności od tego, jak kto sądzi o tym by do zabytków „doczepiać” nowe budowle). Piramidy w Gizie mają zostać zastąpione Bio-Piramidą, architekci USA David Sepulveda, Wagdy Moussa, Ishaan Kumar, Wesley Townsend, Colin Joyce, Salvador Arianna Armelli Juarez, proponują, aby przykryć przezroczystą powłoką obecny zabytek i stworzyć coś na wzór egipskich nekropolii, pewien rodzaj nowoczesnej piramidy, która obejmuje roślinność i wodospady, oferując gościom zielona oazę w której mogą się poruszać podczas ich wycieczek. Ma to też przeciwstawić się pustynnieniu sawanny afrykańskiej, zwierzęta mają zyskać nowy dom. 

Iście wyborna grafika, co przypomina, budowlę, nie specjalnie. Wśród projektów architektury przyszłości jest przywrócenie do życia obszarów dotkniętych spustoszeniem nuklearnym. Nieoczekiwana katastrofa w Czarnobylu, chiński Zhang Zehua, Qiang Liu Yameng, jest projekt wieżowca przejrzystego, promieniowane ma zostać zastąpione świetlną łuną, nic więcej o projekcie nie wiadomo. 

Projekt ma za zadanie wykorzystać wapienne wzgórza, które są wypatroszone przez kopanie. Wapień Wieżowce, to pomysł architektów Malezji Jethro Koi Lik Wai i Quah Zheng Wei, zakłada, że otwory pozostawione w skałach mogą zostać wypełnione instalacjami pozyskującymi energię elektryczną. Budynki pomogłoby zapobiec erozji i klęsk żywiołowych, takich jak powodzie i osunięcia ziemi, kto chce zamieszkać w byłej kopalni? 

Chmura mająca za zadanie przechwytywanie deszczu. Koreańczycy Taehan Kim Ji Lee Seoung
i Yujin Ha, skonstruowali gigantyczny parasol z balonem po to , by uchwycić chmury „napuchnięte” wilgocią w regionach gdzie często pada a następnie po podróży po niebie uwolnić je w obszarach dotkniętych suszą, w postaci deszczu.

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.