poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Kierujesz się kwestią finansową wybierając sprzęt czy to AGD, czy RTV. Oczywiście przy obecnych założeniach producentów, które głoszą, że urządzenie będzie działać jedynie 4-5 lat, to wybór podyktowany ceną jest uzasadniony. Warto jednak oszczędzać nie tylko na starcie, ale przez okres użytkowania. Na to pozwala najnowsza technologia ograniczająca zużycie prądu, a to z całą pewnością przekłada się na wysokość rachunku za energie elektryczną. Jaką wybrać w przypadku poszczególnych urządzeń?

Jaki sprzęt jest energooszczędny? Które sprzęty sprzyjają oszczędzaniu energii w domu?


Telewizor


Zużycie energii elektrycznej jest pokierowane przede wszystkim technologią jak została wykorzystana do produkcji ekranu. Największą energooszczędnością wykazują się ekrany LED, zaraz po nich plasują się odbiorniki LCD, jak wiadomo te pierwsze mają z nimi wiele wspólnego. Gazy zastąpione są diodami ledowymi, które pobierają mniej energii. Większym poborem energii cechują się natomiast telewizory plazmowe. Znaczenie ma też wielkość odbiornika.

Kuchenka


Indukcyjne płyty kuchenne należą do energooszczędnych. Nagrzewają się poprzez wytwarzane pole magnetyczne. Nowoczesne płyty wyposażone są w dodatkowe funkcje typu szybkiego gotowania, zagotowanie wody odbywa się w mniej niż minutę. Jeśli planujemy wyposażyć naszą kuchnię w piekarnik to warto kupić taki, który posiada ma kilka szyb frontowych, bowiem podwójna izolacja lepiej utrzymuje temperaturę. Dobrym wyborem jest też piecyk z funkcją termoobiegu, wbudowany wiatrak szybciej, rozprowadza ciepłe powietrze w komorze, dzięki czemu wpływa to na jakość potrawy.

Pralka


W pralkach liczy się nie tylko klasa energetyczna, oczywiście można ograniczyć swój wybór i zakupić pralkę klasy A, bądź wyższą. Inaczej pralka będzie pobierać nawet o 19% więcej energii elektrycznej. Klasa energetyczna to jednak nie wszystko, warto zwrócić uwagę na dodatkowe ułatwienia i funkcje ekonomiczne. Jedną z nich jest pranie w przypadku załadowania połowy wsadu, maszyna dostosowuje wówczas parametry prania, pobiera mniej wody i energii elektrycznej.

Chłodziarko - zamrażarka


Warto wybrać urządzenie mające w wyposażeniu funkcję usuwania szronu „no Frost”. Pomaga ona automatycznie usuwać wilgotność oraz szron z wnętrza lodówki. Co sprawia, że w urządzeniu utrzymuje się optymalna temperatura, co przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Funkcja chłodzenia oraz zamrażania zawarta w jednym urządzeniu już generuje mniejszą ilość energii. Kolejną oszczędność naturalnie znajdziemy w klasach energetycznych.

Zmywarka


Posiadanie zmywarki już samo w sobie gwarantuje nam oszczędności. Średnio zmywarka zużywa dziesięć razy mniej wody niż w przypadku zmywania ręcznego. Przydatną funkcją, podobnie jak w przypadku pralki, jest tryb połowy wsadu. Dzięki niemu oszczędza się wodę oraz prąd. Niemniej istotnym rozwiązaniem jest odzyskiwanie ciepła z wykorzystanej wody do podgrzania wody świeżej. Niektóre zmywarki określane, jako Eko umożliwiają krótszy okres suszenia – pobierają nawet 40% mniej prądu.

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.