wtorek, 29 grudnia 2015

O inteligentnym domu pisałem nie raz, ma on być wybudowany w oparciu o zasady nowoczesnego budownictwa i łączyć w sobie wszystkie oszczędne technologie. Płaski dach pokryty systemem solarnym, okna od strony północnej czy system zbierania wody deszczowej, wszystko to ma ułatwić mieszkańcom oszczędzanie. Inżynierowie idą jednak dalej chcą by myśleć za nas mogły maszyny. Urządzenia mają same podejmować decyzje.

Inteligentne urządzenia

Dzisiaj lodówka służy jedynie do przechowywania żywności, nie ma potrzeby aby spełniała inne funkcje. Nowoczesna lodówka wyposażona w komputer ma dbać o to aby na każdym poziomie panowała inna temperatura, co ma sprzyjać lepszemu przechowywaniu żywności. Otrzymamy powiadomienie odnośnie braku danego produktu jak i o tym, że dany produkt zbyt długo jest przechowywany w lodówce, co m dać nam do zrozumienia, że zbliża się jego termin ważności. Lodówki samo rozmrażające się nie są już nowością, ale sprzęt, który sam robi zakupy, albo sam powiadamia nas o ugotowanym daniu czy wykonanym praniu, które należy powiesić. Wszyto za sprawą kamer podłączony do sieci. Urządzenia RTV i AGD mają pomagać nam w obowiązkach, pralka sama wybierze odpowiednią ilość proszku, wody i jej temperaturę. Unowocześnienia zwykle dobywają się pewny kosztem w tym wypadku ta wygoda będzie kosztować, cena sprzętu będzie wyższa od tradycyjnego, a kalkulator zużycia prądu z pewnością pokarze więcej pobranych kWh.

Niebezpieczeństwo technologiczne

Wraz z rozwojem inteligentnych urządzeń musimy liczyć się z zagrożeniem. Dostęp do sieci będzie mieć nawet najmniejsze urządzenie w naszym domu, jeśli je odpowiednio skonfigurujemy będzie dbać o to by samo się uruchamiać, robić zakupy a nawet wpuszczać do domu dostawcę, który dostarczy zamówione produkty. Wraz z nabyciem smart urządzenia pomyślmy o zabezpieczeniach, często zmieniajmy hasła, starajmy się aby dostawy były zostawione w przedsionku, po to by nie wpuszczać obcych do domu. Nie łączmy bankowości internetowej z naszym jedynym kontem, które może zostać okadzone przez hakerów.

3 komentarze

Taki płaski dach ma jeden niezaprzeczalny atut. Daje nam dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Bo czy jest jakaś przeszkoda aby na tym dachu zrobić ogród? Normalna praktyka i wyglądają one świetnie.

Reply

Hej :) fajny wpis! Sam zastanawiałem się nad stworzeniem sobie czegoś w styl smart dom, ale chciałem wszystko w oparciu o AppleHomeKit i jak zobaczyłem ceny to niestety sorki ale to nie dla mnie.. niewiem jak to wygląda na wschodnim rynku bo tego nie badałem...

Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.