czwartek, 21 stycznia 2016


W sezonie grzewczym staramy się aby w pomieszczeniach panowała przyjemna temperatura. Ciepło oddziałuje nie tylko na nas ale i na sprzętu, to właśnie wysokie temperatury są jedną z najczęstszych przyczyn awarii urządzeń komputerowych, jak się przed nimi uchronić. Poniżej kilka cennych wskazówek jak można uchronić sprzęt przed przegrzaniem nie tylko zimą, ale także w upały

Pasta termiczna


Kiedy wymieniałeś pastę termiczną, czy w ogóle o niej słyszałeś? Nowa pasta zapewnia większą żywotność. Taki zabieg należy wykonywać raz na dwa lata, a jeśli używamy sprzętu do pracy to nawet częściej. Zabieg taki może kosztować nawet sto złotych, sama cena pasty waha się od 20 do nawet 200 złotych. Kiedy zdecydujemy się oddać nasz sprzęt do renowacji nie bójmy się nakładać pasty im więcej jej na procesorze tym lepiej, przy okazji można przeczyści pokryte kurzem elementy.Chłodzenie powietrzem


Pasta to jednak nie wszystko, nawet najlepsza ma swoją granicę wytrzymałości. Kupując sprzęt zwykle nie trzymamy komputera czy laptopa w którym to wszelkie podzespoły będą wysokiej jakości. Producent, który obdarzył swój sprzęt dobrym procesorem czy kartą z pewnością zaoszczędził na systemie chłodzącym. Dokonując wyboru zdecyduj się na taki, który charakteryzują się bardzo dużą wydajnością, ponadto odprowadza ciepło, jest cichy i łatwy w montażu. 

Chłodzenie wodne


Seria Seidon czy Nepton znana jest bardziej zaawansowanym użytkownikom, sprawdza się ponoć bardzo dobrze. Pompka, która wymusza ruch płynów, mają one za zadanie odebrać ciepło z procesora. Negatywem jest konstrukcja, która waży około 2 kilogramów. 

Wiatraki do obudowy


Wiatraki, które umieszczone są nad najważniejszymi elementami komputera. Ciepło, jakie wytwarza się podczas pracy rozdmuchiwane jest przez wiatraczek, dlatego ważne jest aby był on sprawny. Wiatraczek nie powinie być pokryty kurzem, warto więc od czasu do czasu wyczyścić sprzęt. Sprawdzają się takie wynalazki jak powietrze specjalne żele przyklejające kurz. Ustawienie komputera to także ważna sprawa, ściana, na której umieszczony jest wiatraczek nie można przystawiać bezpośrednio do ściany czy biurka. 

Chłodzenie laptopa


Laptopy mają jedną poważną wadę, zwykle nie można ich rozbudowywać, dlatego nowoczesne systemy chłodzenia odpadają. Warto więc inwestować w sprzęt, który od początku zaopatrzony był w wydaje systemy chłodzenia, albo w podkładkę chłodząca. Urządzenie to podłączone jest portem USB, producenci zwracają uwag na to, że podkładka nie obciąża systemu i nie pobiera wiele energii elektrycznej. 

Post a Comment:

Obsługiwane przez usługę Blogger.